Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


AOA (un acronim pentru Ace of Angels -coreeană: 에이 오에이 -) este o trupă de fete și un grup idol din Coreea de Sud produs de FNC Entertainment.
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Visual Kei

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Yumi
Elvis
Elvis
Yumi


Mesaje : 13
Data de inscriere : 31/08/2012
Varsta : 26
Localizare Localizare : Curtea de Arges

Visual Kei Empty
MesajSubiect: Visual Kei   Visual Kei EmptyVin Aug 31, 2012 3:42 am

Visual Kei e o style japonez aparut in anii 1980 cu trupe precum Color,D'erlanger si X Japan
Sus In jos
Yunni ♥
Admin AOA
Admin AOA
Yunni ♥


Mesaje : 576
Data de inscriere : 10/08/2012
Varsta : 25
Localizare Localizare : Dream Land.

Visual Kei Empty
MesajSubiect: Re: Visual Kei   Visual Kei EmptyMier Sept 05, 2012 5:03 am

Am mai venit cu câteva informaţii. Mi s-a părut tare interesant acest stil extravagant.

Visual Kei, unul dintre cele mai cunoscute curente printre muzicienii japonezi, a reuşit de-a lungul anilor să câştige din ce în ce mai mulţi fani, atât în Japonia cât şi în alte ţări, datorită machiajului strident folosit de artiştii ce aparţin acestui curent, a coafurilor complexe şi colorate, dar şi a costumaţiilor extravagante ce par a fi scoase dintr-o piesă de teatru cu personaje fantastice.

Acest curent a apărut în anii 80, având ca trupe reprezentative X Japan, GLAY, D’erlanger, Shazna, Buck-Tick, Dead End şi mulţi alţii. Trupe representative pentru acest curent, dar apărute mai târziu sunt şi Malice Mizer, Kuroyume, Penicillin şi Luna Sea. Nu trebuie însă confundat cu un gen de muzică, nici cu o ramură a rockului japonez, deoarece accentul se pune pe înfăţişarea extravagantă a artiştilor, şi nu pe genul de muzică pe care îl cântă. De aici şi denumirea de „Visual Kei”, termenul 系 (Kei) însemnând „sistem” sau „tip” în Japoneză.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
https://aoa-romania.forumgratuit.ro
Ally-chan
Elvis
Elvis
Ally-chan


Mesaje : 19
Data de inscriere : 04/01/2013
Varsta : 28
Localizare Localizare : Curtea de Arges

Visual Kei Empty
MesajSubiect: Re: Visual Kei   Visual Kei EmptyVin Ian 04, 2013 4:30 am

Mie imi place unele trupe de visual kei si prefer mai mult old school visual kei
Sus In jos
http://anime-rpg-love.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Visual Kei Empty
MesajSubiect: Re: Visual Kei   Visual Kei Empty

Sus In jos
 
Visual Kei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Random :: Fashion-
Mergi direct la: